Pasek rozrządu odpowiada w silniku za przekazywanie napędu z koła zębatego na koło zębate wała rozrządu. Wymienia się go średnio po pokonaniu od 150 do 200 tys. kilometrów, choć zależy to od zaleceń producenta. Jak taka wymiana powinna wyglądać krok po kroku?
0 Komentarze
Współczesny świat pędzi do przodu. Już trudno nam myśleć, że moglibyśmy żyć bez elektroniki. W motoryzacji elektronika, komputery istnieją już prawie 40 lat. Komputery diagnostyczne, elektroniczne wyświetlacze. Ilość sterowników nieustannie rośnie. To jak z tą elektroniką jest i jak było?
Samochody to maszyny, o które trzeba ciągle dbać. Każdy właściciel tego rodzaju sprzętu musi pamiętać o tym, że nie wystarczy kupić auta i postawić go na miejscu parkingowym, żeby sprawnie służyło. No, chyba że jest się drugim Charlie Wattsem i tak jak perkusista The Rolling Stones nabywa się pojazdy wyłącznie w celach kolekcjonerskich, a nie do przemieszczania się. Generalnie jednak w większości przypadków samochodu trzeba regularnie doglądać i przeprowadzać niezbędne prace.
Każdy pojazd powinien być regularnie umawiany na wizyty w warsztacie samochodowym. Dla właścicieli większości aut ma ogromne znaczenie, pod czyją opiekę oddają swój pojazd. Niezależnie od tego, czy w samochodzie jest do wykonania standardowy przegląd, czy poważniejsza naprawa, ważne jest profesjonalne podejście oraz odpowiednia obsługa klienta. Właśnie dlatego często zdarza się tak, że kierowcy udają się do sprawdzonego specjalisty, któremu nie boją się powierzyć swojego pojazdu. Jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry mechanik samochodowy?
Nowoczesne samochody są projektowane tak, by w maksymalnym stopniu ułatwiały kierowcy jazdę, wykonując wiele zadań „za użytkownika”. W ten sposób działają zarówno systemy kontroli trakcji, jak i wspomagania hamowania czy choćby automatyczna skrzynia biegów. Mimo ogromnego rozwoju motoryzacji pojazdy wciąż nie podejmują jednak samodzielnie decyzji, pozostawiając je człowiekowi.
Utrzymywanie auta w dobrym stanie technicznym to najlepszy sposób na ograniczanie wydatków będących efektem zaniedbań i poważnych awarii. Wykryte w porę usterki są łatwiejsze do usunięcia oraz tańsze, ponieważ najczęściej nie wpłynęły jeszcze na uszkodzenie innych elementów.
Automatyczna skrzynia biegów oznacza bardzo wysoki komfort prowadzenia auta. Kierowca nie musi obsługiwać lewarka zmiany biegów, samochód z automatem nie ma też pedału sprzęgła. Pojazdy z automatycznymi skrzyniami sprawdzają się dobrze w niemal każdych warunkach drogowych, nie wpływając negatywnie ani na poziom osiągów, ani na zużycie paliwa.
Automatyczna skrzynia biegów to wynalazek, który ułatwia prowadzenie samochodu, zwłaszcza w ruchu miejskim, gdzie konieczne są częste zatrzymania, zmiany prędkości i szybkie reakcje na zmieniającą się sytuację drogową. Choć korzystanie z automatu jest bardzo wygodne, to trzeba pamiętać, że skrzynia jest takim samym urządzeniem mechanicznym, jak silnik czy skrzynia manualna. Do sprawnego działania potrzebuje odpowiedniego sposobu eksploatacji i właściwego serwisowania.
Klimatyzacja ma bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o komfort jazdy. W przypadku, gdy dojdzie do niewydolności lub uszkodzenia systemu, koniecznie należy zgłosić się do dobrego warsztatu samochodowego. Jest to bardzo istotne, gdyż działanie sprzętu wpływa również na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych użytkowników.
Trudno znaleźć metal o szerszym zastosowaniu niż aluminium. Wykorzystywany jest w gastronomii, przemyśle samochodowym, w produkcji artykułów gospodarstwa domowego i wielu innych. Materiał ten, choć lekki i stosunkowo wytrzymały, jest również podatny na pęknięcia. Jednym ze sposobów na jego ponowne złączenie jest spawanie metodą TIG.
|
|